Алековци отбелязват Международния ден на детската книга и Световния ден за информираност за аутизма
Днес (02.04.2021) отбелязваме Световния ден за повишаване информираността на обществото по въпросите на аутизма. Младшите посланици на ЕП от доброволчески клуб „Щастливеца“ при ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали проведоха среща с г-жа Айфер Ариф, ресурсен учител от гр. Бурса, Р Турция. Тя им разказа за поведението на аутистите и синдрома на Аспергер. На международната среща г-жа Ариф разказа на младите хора как може да подкрепят аутистите и да ги накарат да се чувстват по-добре в училище. Събитието се проведе онлайн в електронната платформа ZOOM. Учениците проявиха голям интерес по темата и зададоха множество въпроси.
На днешния ден през 1967 г. в чест на Андерсен за пръв път се чества и Международният ден на детската книга. Отбелязването на датата като празник е по инициатива на Международния съвет на книгите за млади хора. Специалният празник има за цел да вдъхне любов към четенето у децата и да обърне вниманието на обществото върху детската литература.
По този повод младшите посланици на ЕП при ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали подготвиха детските приказки „Пухената възглавничка“ и „Малките човечета“ под формата на клипове и ги изпратиха на децата в Защитеното жилище за лица с умствена изостаналост гр. Кърджали.
Във време на карантина учениците пожелаха да разнообразят сивото ежедневие на дечицата и така всички заедно се потопихме в страниците на детските приказки.
“Животът ми е най-добрата илюстрация на всичките ми творби!” Ханс Кристиян Андерсен
Европа в училище – Активни уроци за Европейския съюз
Днес 23.03.2021 г. в Час на класа в 8б младшите и старши посланици от ПГИ „Алеко Константинов“, гр. Кърджали проведоха онлайн викторина в платформата Kahoot! на тема Европейски съюз.
Целта бе да се предизвика интереса на учениците към Европа и да научат повече за Европейския съюз.
„Учене чрез игра“, викторини, ролеви игри и упражнения са идеалните инструменти за учениците от средните и професионалните училища да се запознаят с ЕС и със значението му в техния живот и ежедневие.
Медийна грамотност и дезинформация
Младшите и старши посланици от ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали, участваха в Уебинар за „Медийна грамотност и дезинформация“! Уебинарът бе открит от Мария Габриел, европейски комисар за иновации, изследвания, култура, образование и младеж, последвано от презентация на Джулиан фон Реперт-Бисмарк. Този уебинар ни показа как да поставим дезинформацията и медийната грамотност в контекста на пандемията COVID-19.
Уебинарът обхванa и предизвикателствата и възможностите, пред които са изправени учителите при повишаване на критичната медийна грамотност, и как могат да ги преодолеят.
По време на уеб семинара младите хора се запознаха с това как да интегрират медийната грамотност в учебните съчетания, как да избегнат клопки и как да говорят за теории на конспирацията.
22 март – Световен ден на водата
Младшите посланици от ПГИ“ Алеко Константинов“ отбелязват Световния ден на водата – 22 март под мотото “ Ценим водата“. Светът е в условия на пандемия и извънредни мерки. Поради тази причина Младшите посланици изработиха постер с апел „Да спестим водата“. Според младите хора чистата вода е живот и нашият живот зависи от това как защитаваме качеството на водата. Защото водата не е обикновен търговски продукт, а наследство, което трябва да бъде опазвано и защитавано. Водата е в основата на живота на Земята и от нас зависи да я съхраним.
Алековци подкрепят борбата срещу расизма
Младшите посланици в ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали отбелязват 21 март -Международния ден срещу расовата дискриминация. Събитието премина под мотото -”Обединени в борбата срещу расизма: равенство, достойнство, справедливост. Обединени от желанието за един по-благороден и пъстър свят, където толерантността е „добродетел и хармония в многообразието”. В Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ този ден беше отбелязан с активното участие на всички класове. Младшите посланици от различните класове представиха презентация пред класа си под мото на ООН “Младежта отстоява правата на човека”. Универсалният призив за действие цели да стимулира потенциала на младежите да бъдат конструктивни агенти на промяна чрез гласността и креативността си и да ангажират широк кръг от хора в насърчаването и защитата на правата на човека. Младите хора ще продължават да защитават правата си и да се изправят срещу расизма, речта на омразата, дискриминацията и климатичните промени.
Младшите посланици в Икономиката изучават историята на Европейския съюз
Младшите посланици от 9.клас в ПГИ „Алеко Константинов“ град Кърджали изнесоха урок в Час на класа на тема: „Историята на ЕС“. Те представиха презентации за ЕС. След това се включиха в образователна игра . Учениците се състезаваха по групи , като откриваха информация за ЕС . Това е една от стъпките към по-голяма информираност на учениците от гимназията за европейската институция.
Младшите посланици Стиляна, Благовест, Андриян и Александра проведоха уроци в 9.клас. Часовете бяха изпълнени с много емоции и вълнения.
Изнесените уроци привлякоха вниманието на учениците и засилиха интереса им към интерактивното обучение. Те изявиха желание тази добра иновативна практика да продължи и занапред.
Училища посланици на месец февруари
Въз основа на дейностите, отчетени от училищата посланици на Европейския парламент (ЕП), Бюрото на ЕП в България избра за училища на месец февруари Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект“, Плевен и Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“, Кърджали.
Посланиците от Професионалната гимназия по икономика „Алеко Константинов“, гр. Кърджали заслужиха отличието „Училище на месец февруари“ с креативните си инициативи, свързани с важни европейски идеи и ценности.
През февруари младши посланиците от гимназията изготвиха и проведоха образователна игра от типа „разшифровай кода“, целяща да стимулира любопитството на учениците и да им помогне да научат повече за Европейския съюз. По случай Международния ден на майчиния език те четоха поезия на различните езици, които се говорят в гимназията. Младите хора се включиха в онлайн беседа с Есен Алиева от отдела за Посещения и семинари на Европейския парламент, на която се запознаха с устройството и дейността на Европарламента и се разходиха виртуално из неговите две основни сгради в Страсбург и Брюксел.
Най-силен интерес сред учениците предизвика срещата на 27 февруари с евродепутата Асим Адемов (ЕНП), председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, областния управител Никола Чанев и началника на Регионално управление на образованието Гроздан Колев, с които обсъдиха структурата на Европейския парламент и въпроси от сферата на образованието, културата, здравеопазването и личностното развитие.
ПГИ „Алеко Константинов“ – домакин на среща с представители на държавни и европейски институции
ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали е сред 10-те избрани училища за 2020/2021 г. в Програмата за училища посланици на ЕП и единствената професионална гимназия от областта. Във връзка с изпълнението на целите на програмата бе организирана среща с представители на най-важните държавни и европейски институции.
На 27.02.2021 г. младшите посланици и от ПГИ„Алеко Константинов“ и техните ментори г-жа Пламена Дюлгерова и г-жа Филиз Мустафа имаха изключително ползотворна среща с Председателя на Народното събрание г-жа Цвета Караянчева, областния управител – г-н Никола Чанев, евродепутата г- н Асим Адемов и началника на Регионално управление на образованието – г-н Гроздан Колев. Срещата премина при спазване на всички противоепидемични мерки на Министерството на здравеопазването, Световната здравна организация и условията и правилата, определени от Министерството на образованието и науката.
Училището и дейността на младшите посланици бяха представени с интересни презентации.
След това учениците имаха възможност да зададат въпроси към всеки един от гостите.
Беседата обхвана различни области като: структурите на ЕП, образование, култура, здравеопазване и личностно развитие. Г-жа Караянчева сподели с младежите за задълженията си като Председател на народното събрание и ги насърчи да следват мечтите си и винаги да отстояват мнението си, без да се притесняват. Областният управител Никола Чанев бе развълнуван да се върне в гимназията, която е завършил и да седне на същото място, на което е бил на държавния си изпит. Той посъветва учениците „ да вземат с пълни шепи“ от възможностите, които им предоставят гимназията и техните учители.
Встъпителните думи на г-н Адемов към младшите посланици бяха като към колеги и това ги предразположи да бъдат по – активни в беседата.
Акцент в интересния разговор с него беше участието ни в различни европейски проекти. Той ни запозна и с процедурата за вземане на решения в Европейския парламент.
За организацията на образователния процес по време на извънредното положение и даренията, които са направени към ученици в неравностойно положение ни разказа г-н Гроздан Колев. Г-н Адемов и г-н Колев ни запознаха със значението и важността на дуалното обучение в европейските страни.
В края на срещата бяхме поканени да посетим ЕП, след като епидемиологичната обстановка позволи. Гостите ни отново доказаха, че младите хора са приоритет за тях.
Онлайн беседа на младшите посланици на ЕП с представител от Брюксел
На 25 февруари 2021 г. младшите и старшите посланици на Европейския парламент от ПГИ „Алеко Константинов“ гр. Кърджали се включиха в онлайн беседа в платформата WebEx с представител на ЕП – Есен Алиева. Младшите посланици се запознаха с устройството и дейността на ЕП. По време на събитието учениците обогатиха още повече познанията си и имаха възможност да задават въпроси на г-жа Есен Алиева. Те научиха нови, интересни факти за европейските институции . Виртуалната разходка из двете сгради на Европейския парламент впечатли младежите. Величието на постройките – в Страсбург и Брюксел, ги накара да помечтаят и да си представят дори за миг, че са там. От интересната онлайн среща се разделихме доволни и с усмивки, заредени с много положителна енергия и с желанието един ден да можем да сбъднем мечтата си.
Международният ден на майчиния език в ПГИ “Алеко Константинов“ гр. Кърджали
21 февруари е приет от ЮНЕСКО за Международен ден на майчиния език и се отбелязва за пръв път през 2000 г.. Денят отбелязва значимостта на изучаването и използването на майчин език и има за цел насърчаването на многоезичието и културното разнообразие. Заради епидемиологичната обстановка събитието се проведе онлайн в електронната платформа Тиймс. Младшите посланици от Доброволчески клуб “Щастливеца“ четоха поезия на различни езици, които се говорят в нашето училище. Александра чете на български език, Мелике на турски език, София на руски език, Петър на английски език и Мелих на немски език.
Според посланиците Предизвикателството е в това, че трябва да се погледне на културните различия не като пречка, която трябва да преодоляваме, а като обогатяване, към което да се стремим.
Алековци се поклониха пред Апостола на свободата
На 19 февруари се навършват 148 години от гибелта на Апостола на свободата. По този повод доброволците от клуб „Щастливеца“ при ПГИ“Алеко Константинов“ гр. Кърджали заснеха клип, като рецитираха стихове за най-малките си приятели от детска градина „Щастие“ в
кв. „Веселчане“ и детска градина „Мир“ в областния град. Клипът е сниман с образователна цел, за да научат малките дечица от детските градини за родното място, семейството на Апостола, както и за неговото всеотдайно дело за освобождението на България.
С дълбока почит към личността и делото на Васил Левски младшите посланици от Гимназията отдадоха своята почит пред паметника на националния герой в центъра на гр. Кърджали. И днес в неспокойния ни свят остава актуална мечтата му за чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от етническата и религиозната си принадлежност.
ПОКЛОН ПРЕД ВЕЛИКОТО ДЕЛО НА АПОСТОЛА!
Разшифроваха ли кода учениците от Икономиката
Младшите посланици от 8. и 12. клас при ПГИ „Алеко Константинов“ град Кърджали изнесоха урок в Час на класа на тема: „Държавите членки на ЕС“. Те представиха презентация за държавите членки и фазите на разширяване на ЕС. След това се включиха в образователна игра от тип „разшифровай кода“. Учениците бяха разделени на групи и трябваше да намерят възможно най-бързо определен код. Целта беше да се стимулира любопитството им и да разберат кои държави са членки на ЕС. Това е една от стъпките към по-голяма информираност на учениците от гимназията за Европейския съюз.
Младшите посланици Синем и Саша проведоха урока в 8а клас, Арзу и Дуйгу – в 8б, Джесика – в 8в, Мелике – в 12а, София – в 12б, Даниел – в 12в, Айсун – в 12г клас. Часовете бяха изпълнени с много емоции и вълнения.
Изнесените уроци привлякоха вниманието на учениците и засилиха интереса им към интерактивното обучение. Те изявиха желание тази добра иновативна практика да продължи и занапред.
Посланието за безопасен интернет
За 18-а поредна година на 9 февруари светът отбелязва Деня за безопасен интернет с мотото „Заедно за по-добър интернет“. Младшите посланици от 8б клас при ПГИ „Алеко Константинов“ с подкрепата на старшите посланици се присъединиха към глобалната инициатива и проведоха урок в Часа на класа на 8б клас. Той имаше за цел учениците да получат нови знания и умения за различаване на вярна от невярна информация и за безопасна комуникация в интернет. Те приеха темата като близка до тяхното ежедневие, споделиха лични примери, бяха активни в даването на идеи за повишаване на дигиталната безопасност. След това провериха знанията си чрез специално направен тест в платформата Kahoot!. Особено интересна им беше играта, с която разполагахме в училище от предишно отбелязване на „Деня за безопасен интернет“. Учениците сами стигнаха до някои основни принципи, свързани с различните дигитални компетентности. Учениците научиха нови начини за търсене на информация в интернет, за безопасно сърфиране в интернет, за справяне в конфликтни ситуации. Разбраха, че има горещ телефон, ако имат нужда да споделят за проблем.
Всеки февруари от 2004 г. насам Денят за безопасен интернет, организиран от мрежата Insafe/INHOPE на европейските центрове за безопасен интернет с подкрепата на Европейската комисия – е ключово събитие в календара за онлайн безопасност на повече от 170 държави.
21 януари – Международен ден на прегръдката
Всяка година на 21 януари света отбелязва един от най-необичайните празници – Международния ден на прегръдката. Според традицията на този ден могат да се подаряват приятелски прегръдки даже на непознати хора.
Празникът се отбелязва за първи път през 1986 година в САЩ. В последствие бързо се разпространява в другите страни и се превръща в Световен ден на прегръдката.
Въпреки, че сега времената не са най-подходящите за този вид близост, младшите посланици от ПГИ „Алеко Константинов“ – гр. Кърджали, отбелязаха този ден с прегръдка на свой близък. В последно време все повече се нуждаем от прегръдка, така както се нуждаем от въздух, вода и храна. Доказано е също, че с тялото казваме много повече, отколкото с думи. С прегръдката казваме: „Спокойно, аз съм тук!“, казваме: „Обичам те!“, казваме: „Извинявай, сгреших!“.
На Международния ден на прегръдката можем за миг да спрем задъханото колело на живота и да се насладим на прегръдката на любим за нас човек.
Разбирателство, толерантност и приемане на различията
Под мотото “РАЗБИРАТЕЛСТВО, ТОЛЕРАНТНОСТ И ПРИЕМАНЕ НА РАЗЛИЧИЯТА“, премина дебатът на младшите посланици на ЕП от ПГИ „Алеко Константинов“, гр. Кърджали.
Събитието е част от дейностите по програмата за училища посланици на Европейския парламент през учебната 2020/2021 година.
Младшите посланици на ЕП от ПГИ „Алеко Константинов“ гр. Кърджали, под ръководството на старшите посланици Пламена Дюлгерова и Филиз Мустафа отбелязаха Световния ден на религиите във виртуалната класна стая в Тиймс.
В началото на събитието посланиците представиха презентации за oсновните религии в Европа -християнството, основните направления в християнството и за исляма. Презентациите бяха изработени от младшите посланици София Димитрова, Благовест Бостанджиев, Андриян Топчиев и Мелике Шабан. Водещ на дебата беше младши посланик Александра Иванова.
Младежите защитиха тезата, че всички религии трябва да служат за единението на хората на планетата. Въпреки многото си различия, всички религии са еднакви и близки. Те говорят за едни и същи човешки ценности, които вярващите трябва да споделят чрез поведението си. На финала младежите стигнаха до заключението, че не само в Световния ден на религиите, а всеки ден хората трябва да почувстват, че са едно цяло с всички останали по Земята, макар и да почитат различни божества. Религията трябва да служи за обединяване, а не за разединяване.
Алековци превземат Европейския парламент!
Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ е единственото училище в област Кърджали, избрано да се включи в Програмата за училища посланици на Европейския парламент през учебната 2020/2021 година. Сред 100 учебни заведения от страната, заявили желание за участие, само 10 са одобрени. Основна цел на Програмата е да подобри осведомеността сред учещите се относно същността на Европейския съюз и Европейския парламент като институция. Извънредната ситуация не попречи на мотивацията на алековци да демонстрират своите постижения . Те вярват, че ще успеят да подобрят осведомеността на учениците за Европейския съюз и неговите ценности и да се превърнат в „посланици“ на Европейския парламент.
Среща на ученици от Икономиката с „Младежки посланици на НАТО“
Ученическият съвет на Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ взе участие в информационна среща по програмата „Младежки посланици на НАТО“ при спазване на всички противоепидемични мерки на Министерството на здравеопазването, Световната здравна организация и условия и правила, определени от Министерството на образованието и науката.
С интересна презентация и интерактивни дискусии за важността на членството на България в НАТО и мисията и ролята на Алианса двамата Младежки посланици на НАТО и представител на Атлантическия клуб в България предоставиха една чудесна възможност на учениците, която ще допринесе за развитието на новото поколение лидери.
За втора поредна година Гимназията по икономика е успешен партньор по програмата, чийто инициатор е Младежко евроатлантическо дружество – младежка секция към Атлантическия клуб в България, с подкрепата на Дирекция „Публична дипломация“ на НАТО и Министерството на образованието и науката. Проектът цели да запознае младите хора с националните приоритети на България в областта на политиката за сигурност и отбрана, както и с ползите от членството на България в НАТО за осигуряване и гарантиране на колективната и националната ни сигурност.