Мехмед Мехмед, Ръководител направление ИКТ в Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ гр. Кърджали бе един от двамата учители от област Кърджали, взели участие в обучение на ЦЕРН /Европейска организация за ядрени изследвания/ в Женева по Национална учителска програма за квалификация на инженери и IT специалисти – „Мотивирани учители и квалификация“ на МОН. В него след сериозен подбор бяха включени 30 учители от цялата страна – преподаватели по информационни технологии, информатика и различни технически дисциплини.
ЦЕРН обединява усилията на европейските държави за изследвания с мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Основното мото е да се създава наука за мир.
Обучението се проведе от 16 до 24 септември т.г. Лекциите се водеха от учени, доказани в сферата на физиката и IT технологиите като Jeff Wiener – ръководител на учителската програма, българските лектори проф. Роман Захариев (БАН), инж. Зорница Захариева, д-р Румяна Хаджийска, д-р Георги Анчев (БАН), Жечка Тотева, д-р Иван Глушков (Тексаски университет), проф. Леандър Литов (университет „Свети Климент Охридски“ – гр. София).
Посещения бяха предвидени в три от детекторите на големия адронен колайдер – ATLAS, ALICE и CMS, фабриката за антиматерия ELENA, контролния и компютърен център на ЦЕРН. Педагозите бяха запознати с откритието на бозона на Хигс.
Силен интерес у преподавателя г-н Мехмед е предизвикала тема от медицинската физика. Става дума за експерименти и тестове, които в ЦЕРН се използват за усъвършенстване на уредите и технологиите за лекуване на рак чрез бомбардиране на болните клетки. Не по-малко интригуващи са били знанията за GRID технологията, как се управляват над 40000 машини в компютърния център на ЦЕРН, какво са облачните услуги, както и първите стъпки, които участниците в обучението са направили в роботиката.
Групата от България бе първата, която посети „Science Gateway“ – новия образователен център за
представяне на научната дейност в ЦЕРН, чието откриване ще бъде след 2 седмици. Порталът на науката ще предложи на посетителите от всички възрасти (от 5 до 105 години) комбинация от изложби, лабораторни дейности и събития точно на мястото, където учени от цял свят изследват нашата Вселена. Този нов център за посетители предоставя уникалната възможност да открием науката и технологиите на ЦЕРН чрез практически експерименти.
Мехмед Мехмед: „Беше вълшебно, различно и неописуемо изживяване, приключение в света на съвременната наука. С помощта на всички български учени се потопихме в реалната физика, роботика, IT технологии. В същото време посещението в ЦЕРН беше и пътуване назад във времето, защото имах възможност да видя къде се е намирал кабинета на Тим Бърнърс-Лий (основоположник и създател на WWW) и първият web сървър, направен от него. В новия образователен център имахме възможността да експериментираме и да пресъздадем камерата на Уилсън. Всичко, което видяхме и научихме в ЦЕРН, не може да се опише с думи, то трябва да се преживее (особено когато си на почти 100 метра под земята, в детектора CMS). Благодаря на ПГИ „Алеко Константинов“ за предоставената възможност да бъда част от обучението, както и на прекрасните ръководители и организатори в лицето на г-жа Свежина Димитрова (директор на Астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – гр. Варна) и г-жа Радостина Новакова (главен експерт към МОН), които превърнаха обучението в празник.“
Страници
- 2020-2021
- 60 години
- COVID-19
- Административно обслужване
- Безопасност на движението по пътищата
- Випуск 2021
- Графици
- Дипломиране 2021
- Документи
- Достъп до обществена информация
- Европейски програми и проекти
- За родители
- Заедно в изкуствата и в спорта
- Защита на лични данни
- Зелено предприемачество и кръгова икономика
- Изпълнение на делегирания бюджет
- Иновативни европейски практики в образованието
- Информация за зрелостници
- История
- Качество
- Колектив
- Контакти
- Материално-техническа база
- Механизъм за действие и Алгоритъм към него в случаи на установяване на разространение и употреба на наркотични вещества в училище
- Национални програми и проекти
- Нормативни документи
- Обществен съвет
- Посланици на ЕП
- Прием за учебната 2021/2022 година
- Прием
- Проекти
- Развитие и управление на агротуризма
- Самостоятелна форма на обучение
- Свободни места
- Седмично разписание
- Стипендии
СЕДМИЧНО РАЗПИСАНИЕ
-
Последни новини
Етикети
"Подари дръвче 3 март 8 март 9 май 22 април - Ден на Земята 50-годишния юбилей Алеко Алеко Константинов Бай Ганьо Великденско настроение График Деня на Европа Деня на Земята Изпит КАТ ПГИ ПГИ "Алеко Константинов" ПГИ ”Алеко Константинов” Професионална гимназия по икономика "Алеко Константинов" Самостоятелна ТФ ФЕСТ 2012 Участвам и променям Честит празник жени! Юбилейно факелно шествие банкера банковото дело безопасността великденски празници движението декоративно яйце есе засади гора" икебана клуб „Екология” литературният празник най-добра презентация общоградско празник счетоводство състезание състезание по аранжиране на цветя тракийско злато тържеството учебно-тренировъчните фирми “Млад предприемач”